Red Bull Energy Drink · NZ — 8 x 250ml
As of 4 Oct 2026, Red Bull Energy Drink · NZ 8 x 250ml is cheapest at New World at $17.49 ($8.75/1 L) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.19 at New World (4 Oct); highest: $17.49 — currently $17.49 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.40/100ml
- Average
- $0.57/100ml
- Highest
- $0.74/100ml
Pak'nSave · 1LNow$0.63/100mlLow
Pak'nSave · 250mlNow$0.83/100ml
Pak'nSave · 1LNow$0.84/100ml
Pak'nSave · 4 x 250mlNow$0.85/100ml
New World · 8 x 250mlNow$0.88/100ml
New World · 4 x 250mlNow$0.93/100mlLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
32 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Red Bull | 1L | $11.99 | $0.63/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 250ml | $16.49 | $0.83/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 1L | $3.99 | $0.84/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 4 x 250ml | $8.49 | $0.85/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 8 x 250ml | $17.49 | $0.88/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 473ml | $4.39 | $0.93/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 4 x 250ml | $7.99 | $0.93/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 1L | $3.99 | $0.40/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Red Bull | 250ml | $8.25 | $0.83/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Red Bull | 250ml | $2.19 | — | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 250ml | $2.25 | — | In stock | 21 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

Red BullBest
New WorldEnergy Drink Single Can · NZ · 250ml$2.19
Woolworths NZEnergy Drink Single Can · NZ · 250ml$2.25Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveEnergy Drink Original · NZ · 1L$3.99/1L$3.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSave4 x 250ml$5.69/1L$5.69Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveEnergy Drink · 1L$6.34/1L$11.99
Pak'nSaveEnergy Drink Original · NZ · 1L$7.38/1L$5.50Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveEnergy Drink · 1L$8.19/1L$5.69Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveEnergy Drink Single Can · NZ · 250ml$8.25/1L$8.25Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveEnergy Drink Single Can · NZ · 250ml$8.25/1L$16.49
Pak'nSaveEnergy Drink Original · NZ · 1L$8.44/1L$3.99
Pak'nSave4 x 250ml$8.49/1L$8.49
New WorldEnergy Drink · NZ · 8 x 250ml$8.75/1L$17.49
New WorldEnergy Drink Can · NZ · 473ml$9.28/1L$4.39
New World4 x 250ml$9.29/1L$7.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Red Bull Energy Drink · NZ 8 x 250ml cheapest?
- New World has the lowest price at $17.49 ($8.75/1 L).
- What is the unit price of Red Bull Energy Drink · NZ 8 x 250ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.88/100ml.
- What is the lowest price ever for Red Bull Energy Drink · NZ 8 x 250ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Red Bull Energy Drink · NZ 8 x 250ml is $2.19 at New World (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $17.49 at New World.


