Red Bull Energy Drink Single Can · NZ — 250ml
As of 29 Sept 2026, Red Bull Energy Drink Single Can · NZ 250ml is cheapest at New World at $2.19 ($10.36/1 L) in New Zealand.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.19 at New World (29 Sept); highest: $8.25 — currently $2.19 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.40/100ml
- Average
- $0.57/100ml
- Highest
- $0.64/100ml
Pak'nSave · 4 x 250mlNow$0.57/100mlLow
Pak'nSave · 1LNow$0.74/100ml
Pak'nSave · 1LNow$0.82/100ml
Pak'nSave · 250mlNow$0.83/100ml
New World · 473mlNow$0.93/100ml
New World · 250mlNow$1.04/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
17 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Red Bull | 1L | $3.99 | $0.40/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Red Bull | 4 x 250ml | $5.69 | $0.57/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Red Bull | 1L | $5.50 | $0.74/100ml | In stock | 21 Jul | |
| Red Bull | 1L | $5.69 | $0.82/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Red Bull | 250ml | $8.25 | $0.83/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Red Bull | 473ml | $6.00 | $0.93/100ml | In stock | 11 Aug | |
| Red Bull | 250ml | $2.19 | $1.04/100mlBest | In stock | 29 Sept | |
| Red Bull | 4 x 250ml | $7.99 | $1.05/100ml | In stock | 29 Sept | |
| Red Bull | 250ml | $2.25 | — | In stock | 21 Jul |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Red BullBest
Pak'nSaveEnergy Drink Original · NZ · 1L$3.99/1L$3.99
Pak'nSave4 x 250ml$5.69/1L$5.69
Pak'nSaveEnergy Drink Original · NZ · 1L$7.38/1L$5.50
Pak'nSaveEnergy Drink · 1L$8.19/1L$5.69
Pak'nSaveEnergy Drink Single Can · NZ · 250ml$8.25/1L$8.25
New WorldEnergy Drink Can · NZ · 473ml$9.28/1L$6.00
New WorldEnergy Drink Single Can · NZ · 250ml$10.36/1L$2.19
New World4 x 250ml$10.49/1L$7.99
Woolworths NZEnergy Drink Single Can · NZ · 250ml$2.25
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Red Bull Energy Drink Single Can · NZ 250ml cheapest?
- New World has the lowest price at $2.19 ($10.36/1 L).
- What is the unit price of Red Bull Energy Drink Single Can · NZ 250ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $1.04/100ml.
- What is the lowest price ever for Red Bull Energy Drink Single Can · NZ 250ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Red Bull Energy Drink Single Can · NZ 250ml is $2.19 at New World (29 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.19 at New World.


