Remedy Ginger Lemon Organic Kombucha — 1.25L
As of 4 Oct 2026, Remedy Ginger Lemon Organic Kombucha 1.25L is cheapest at New World at $7.39 ($5.91/1 L) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $8.39 — currently $7.39 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price over timeLoading price history…
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Remedy | 1.25L | $7.39 | $0.59/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Remedy | 4 pack | $6.79 | $0.84/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Remedy | 750ml | $8.39 | $1.12/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Remedy | 330ml | $2.99 | $1.36/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Remedy | 4 x 250ml | $6.90 | — | In stock | 1 Oct | |
| Remedy | 1L | $6.90 | — | In stock | 1 Oct | |
| Remedy | 330ml | $2.49 | $0.25/100ml–$0.76/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Remedy | 1L | $3.49 | $0.35/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Remedy | 750ml | $4.89 | $0.49/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Remedy | 1L | $5.49 | $0.55/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZUpdating prices — showing the previous selection until the new prices arrive.
- 1

RemedyBest
Pak'nSaveGinger Lemon Organic Kombucha · 330ml$2.49/1000ml$2.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveGinger Lemon Organic · 750ml$4.89/1000ml$4.89Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveKombucha Ginger & Lemon · NZ · 1L$3.49/1L$3.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveKombucha Ginger Lemon · NZ · 1L$5.49/1L$5.49Last seen 15 Jul · not compared
New WorldGinger Lemon · 1.25L$5.91/1L$7.39
New WorldGinger Lemon Organic · 4 pack$8.39/1L$6.79
New WorldGinger Lemon Organic · 750ml$11.19/1L$8.39
New WorldGinger Lemon Organic Kombucha · 330ml$13.61/1L$2.99
Woolworths NZkombucha ginger lemon · NZ · 4 x 250ml$6.90
Woolworths NZKombucha Ginger Lemon · NZ · 1L$6.90
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Remedy Ginger Lemon Organic Kombucha 1.25L cheapest?
- New World has the lowest price at $7.39 ($5.91/1 L).
- What is the unit price of Remedy Ginger Lemon Organic Kombucha 1.25L?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.59/100ml.
- What is the lowest price ever for Remedy Ginger Lemon Organic Kombucha 1.25L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Remedy Ginger Lemon Organic Kombucha 1.25L is $2.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.39 at New World.

