Meadow Fresh Vanilla Yoghurt — 70g
As of 4 Oct 2026, Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g is cheapest at New World at $1.59 ($2.27/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.59 at New World (4 Oct); highest: $1.59 — currently $1.59 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.27/100g
- Average
- $2.27/100g
- Highest
- $2.27/100g
New WorldNow$2.27/100gAll-time low
Pak'nSaveNow$2.27/100gAll-time low
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$2.27/100g
6 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Meadow Fresh | 70g | $1.59 | $2.27/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Meadow Fresh | 70g | $1.59 | $2.27/100g | In stock | 4 Oct | |
| Meadow Fresh | 70g | $1.59 | $2.27/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 70g | $1.59 | $2.27/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 70g | $1.59 | $2.27/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

Meadow FreshBest
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g cheapest?
- New World has the lowest price at $1.59 ($2.27/100 g).
- How much does Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g cost?
- Prices range from $1.59 to $1.59 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $1.59.
- What is the unit price of Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $2.27/100g.
- Which supermarkets sell Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g?
- Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g is available at New World and Pak'nSave.
- What is the lowest price ever for Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Meadow Fresh Vanilla Yoghurt 70g is $1.59 at New World (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $1.59 at New World.