Heinz Tomato Ketchup Standard — 500ml
As of 4 Oct 2026, Heinz Tomato Ketchup Standard 500ml is cheapest at Woolworths NZ at $5.30 in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.49 at New World (21 Jul); highest: $8.69 — currently $5.30 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.76/100ml
- Average
- $0.76/100ml
- Highest
- $0.80/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$0.80/100ml
New World · 1LNow$0.87/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$1.26/100ml
New World · 100mlNow$1.36/100mlLow
17 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 100ml | $7.99 | $0.80/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Heinz | 1L | $8.69 | $0.87/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Heinz | 100ml | $6.29 | $1.26/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Heinz | 100ml | $6.29 | $1.26/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 100ml | $4.69 | $1.36/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Heinz | 100ml | $7.59 | $0.76/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 500ml | $5.30 | — | In stock | 4 Oct | |
| Heinz | 100ml | $8.25 | — | In stock | 4 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

HeinzBest
Pak'nSaveTomato Ketchup Sauce Squeezy · NZ · 100ml$0.76/100ml$7.59Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveTomato Ketchup Sauce Squeezy · NZ · 100ml$0.80/100ml$7.99
New WorldKetchup · 1L$0.87/100ml$8.69
Pak'nSaveKetchup Sauce Tomato · 100ml$1.26/100ml$6.29
Pak'nSaveKetchup Sauce Tomato · 100ml$1.26/100ml$6.29
New WorldKetchup Sauce Tomato · 100ml$1.36/100ml$4.69
Woolworths NZ500ml$5.30
Woolworths NZTomato Ketchup Sauce Squeezy · NZ · 100ml$8.25
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Tomato Ketchup Standard 500ml cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $5.30.
- What is the lowest price ever for Heinz Tomato Ketchup Standard 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Tomato Ketchup Standard 500ml is $4.49 at New World (21 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.30 at Woolworths NZ.

