Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean — 1kg
As of 4 Oct 2026, Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg is cheapest at Pak'nSave at $5.79 ($0.58/100 g) in New Zealand — about 7% below the 2-retailer average of $6.25.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.89 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $6.89 — currently $5.79 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.49/100g
- Average
- $0.49/100g
- Highest
- $0.58/100g
17 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fresh 'n Fruity | 1kg | $5.79 | $0.58/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Fresh 'n Fruity | 100g | $5.89 | $0.67/100g | In stock | 4 Oct | |
| Fresh 'n Fruity | 100g | $4.89–$6.19 | $0.49/100g–$0.62/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh 'n Fruity | 1kg | $4.89 | $0.49/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh 'n Fruity | 1kg | $6.70 | — | In stock | 4 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Fresh 'n FruityBest
Pak'nSavevanilla bean · 1kg$0.49/100g$4.89Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSavevanilla bean · 1kg$0.49/100g$4.89Last seen 12 Aug · not compared
Pak'nSaveVanilla Bean · 100g$0.49/100g–$0.62/100g$4.89–$6.19Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSavevanilla bean · 1kg$0.58/100g$5.79
New WorldVanilla Bean · 100g$0.67/100g$5.89
Woolworths NZvanilla bean · 1kg$6.70
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $5.79 ($0.58/100 g).
- How much does Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg cost?
- Prices range from $5.79 to $6.70 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $6.25.
- What is the unit price of Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.58/100g.
- Which supermarkets sell Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg?
- Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg is available at Pak'nSave and Woolworths NZ.
- What is the lowest price ever for Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fresh 'n Fruity N Yoghurt vanilla bean 1kg is $4.89 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.79 at Pak'nSave.
