Heinz Seriously Good Garlic Aioli Whole Egg — 500ml
As of 30 Sept 2026, Heinz Seriously Good Garlic Aioli Whole Egg 500ml is cheapest at New World at $8.79 ($2.20/100 ml) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.69 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $10.09 — currently $8.79 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.38/100ml
- Average
- $0.40/100ml
- Highest
- $2.02/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$2.02/100ml
New World · 500mlNow$2.20/100ml
Pak'nSave · 295mlLast seen 14 Jul$1.79/100ml
Pak'nSave · 500mlLast seen 15 Jul$1.92/100ml
14 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 100ml | $10.09 | $2.02/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 500ml | $8.79 | $2.20/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 500ml | $9.59 | $1.92/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 470g | $6.29 | $0.13/100g–$1.34/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 295ml | $1.69–$5.29 | $1.41/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

HeinzBest
Pak'nSaveWhole Egg · 470g$1.34/100g$6.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSeriously Good Mayonnaise Original Mayo · NZ · 295ml$1.41/100g$1.69–$5.29Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveSeriously Good Mayonnaise Original Mayo · NZ · 500ml$1.92/100ml$9.59Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWhole Egg Mayonnaise · 100ml$2.02/100ml$10.09
New WorldSeriously Good Whole Egg Garlic Aioli · 500ml$2.20/100ml$8.79
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Seriously Good Garlic Aioli Whole Egg 500ml cheapest?
- New World has the lowest price at $8.79 ($2.20/100 ml).
- What is the unit price of Heinz Seriously Good Garlic Aioli Whole Egg 500ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $2.20/100ml.
- What is the lowest price ever for Heinz Seriously Good Garlic Aioli Whole Egg 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Seriously Good Garlic Aioli Whole Egg 500ml is $1.69 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $8.79 at New World.