Heinz Seriously Good Mayonnaise Original Mayo · NZ — 500ml
Lowest recorded price: $1.69 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $10.09. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.38/100ml
- Average
- $0.41/100ml
- Highest
- $2.02/100ml
393% above average
Pak'nSave · 100mlNow$2.02/100ml
New World · 500mlNow$2.20/100ml
Pak'nSave · 295mlLast seen 14 Jul$1.79/100ml
Pak'nSave · 500mlLast seen 15 Jul$1.92/100ml
14 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 100ml | $10.09 | $2.02/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 500ml | $8.79 | $2.20/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 500ml | $9.59 | $1.92/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 470g | $6.29 | $0.13/100g–$1.34/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 295ml | $1.69–$5.29 | $1.41/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$10.09$2.02/100mlBest
Heinz · 100ml
$8.79$2.20/100ml
Heinz · 500ml
$9.59$1.92/100ml
Heinz · 500ml
$6.29$0.13/100g–$1.34/100g
Heinz · 470g
$1.69–$5.29$1.41/100g
Heinz · 295ml
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

HeinzBest
Pak'nSaveWhole Egg · 470g$1.34/100g$6.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSeriously Good Mayonnaise Original Mayo · NZ · 295ml$1.41/100g$1.69–$5.29Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveSeriously Good Mayonnaise Original Mayo · NZ · 500ml$1.92/100ml$9.59Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWhole Egg Mayonnaise · 100ml$2.02/100ml$10.09
New WorldSeriously Good Whole Egg Garlic Aioli · 500ml$2.20/100ml$8.79
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Heinz Seriously Good Mayonnaise Original Mayo · NZ 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Seriously Good Mayonnaise Original Mayo · NZ 500ml is $1.69 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.
