Pams Mung Bean Sprouts — 1kg
Lowest recorded price: $1.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $3.29. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.20/100g
- Average
- $1.25/100g
- Highest
- $9.95/100g
At the average price
Pak'nSave · 1kgNow$1.25/100g
Pak'nSave · 200gNow$1.35/100g
New World · 1kgNow$1.65/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 14 Jul$13.45/100g
16 prices recorded · 15 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Spring Life | 1kg | $2.49 | $1.25/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 200g | $2.69 | $1.35/100g | In stock | 30 Sept | |
| Spring Life | 1kg | $3.29 | $1.65/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $2.69 | $13.45/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Vegetable | 200g | $2.69 | — | In stock | 30 Sept |
$2.49$1.25/100gBest
Spring Life · 1kg
$2.69$1.35/100g
Pams · 200g
$3.29$1.65/100g
Spring Life · 1kg
$2.69$13.45/100g
Pams · 1kg
$2.69
Fresh Vegetable · 200g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
3 brands available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Pams Mung Bean Sprouts 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Mung Bean Sprouts 1kg is $1.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.


