Wattie's Tomato Sauce Standard — 1L
As of 4 Oct 2026, Wattie's Tomato Sauce Standard 1L is cheapest at Woolworths NZ at $9.39 in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.99 at New World (14 Jul); highest: $12.89 — currently $9.39 at Woolworths NZ. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.08/100g
- Average
- $0.59/100g
- Highest
- $0.61/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.52/100gLow
New World · 575gNow$0.69/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.81/100g
Pak'nSave · 560gNow$0.93/100g
New World · 100gNow$1.03/100gLow
New World · 100gLast seen 15 Jul$0.08/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
35 prices recorded · 18 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 100g | $2.99 | $0.52/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 100g | $2.99 | $0.52/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 575g | $3.99 | $0.69/100g | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 100g | $3.99 | $0.71/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $4.59 | $0.81/100g | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 565g | $4.79 | $0.85/100g | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 560g | $5.19 | $0.93/100g | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 560g | $5.19 | $0.93/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $5.79 | $1.03/100g | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 100g | $5.49 | $0.10/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 575g | $1.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100ml | $12.89 | $0.64/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 100ml | $12.29 | $0.61/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $4.69 | — | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 1L | $9.39 | — | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 100g | $4.49 | — | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 575g | $5.00 | — | In stock | 4 Oct | |
| Wattie's | 560g | $4.50 | — | In stock | 21 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Wattie'sBest
New WorldTomato Sauce · 100g$0.81/1kg$4.59Last seen 15 Jul · not compared
New World575g$4.98/1kg$1.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSauce Tomato · 100g$0.52/100g$2.99
Pak'nSaveSauce Tomato · 100g$0.52/100g$2.99
New WorldTomato Sauce · 575g$0.69/100g$3.99
Pak'nSaveTomato Sauce · 100g$0.71/100g$3.99
Pak'nSaveTomato Sauce · 100g$0.81/100g$4.59
New World565g$0.85/100g$4.79
Pak'nSave560g$0.93/100g$5.19
Pak'nSave560g$0.93/100g$5.19
New WorldSauce Tomato · 100g$1.03/100g$5.79
Woolworths NZTomato Sauce · 100g$4.49
Woolworths NZ560g$4.50Last seen 22 Jul · not compared
Woolworths NZSauce Tomato · 100g$4.69
Woolworths NZ575g$5.00
Woolworths NZ1L$9.39
Pak'nSaveTomato Sauce · 100ml$0.61/100ml$12.29Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveTomato Sauce · 100ml$0.64/100ml$12.89
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wattie's Tomato Sauce Standard 1L cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $9.39.
- What is the lowest price ever for Wattie's Tomato Sauce Standard 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Tomato Sauce Standard 1L is $1.99 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $9.39 at Woolworths NZ.


