Harraways Extra Creamy Oats — 1.5kg
As of 4 Oct 2026, Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg is cheapest at Pak'nSave at $7.09 ($0.47/100 g) in New Zealand — about 6% below the 2-retailer average of $7.54.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.99 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $7.99 — currently $7.09 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.47/100g
- Average
- $0.55/100g
- Highest
- $5.19/100g
Pak'nSave · 1.5kgNow$0.47/100gAll-time low
New World · 1.5kgNow$0.53/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.65/100g
New World · 100gNow$0.69/100gLow
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$0.65/100g
21 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Harraways | 1.5kg | $7.09 | $0.47/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 1.5kg | $7.99 | $0.53/100g | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 100g | $5.19 | $0.65/100g | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 100g | $5.49 | $0.69/100g | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 100g | $5.19 | $0.65/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Harraways | 100g | $5.19 | $0.65/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Harraways | 1.3kg | $6.60 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

HarrawaysBest
Pak'nSaveExtra Creamy · 1.5kg$0.47/100g$7.09
Pak'nSaveExtra Creamy Scotch · 100g$0.50/100g$3.99Last seen 12 Aug · not compared
New WorldExtra Creamy · 1.5kg$0.53/100g$7.99
Pak'nSaveExtra Creamy Scotch Oats · 100g$0.65/100g$5.19Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveExtra Creamy Scotch · 100g$0.65/100g$5.19Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveExtra Creamy Scotch · 100g$0.65/100g$5.19
New WorldExtra Creamy Scotch · 100g$0.69/100g$5.49
Woolworths NZExtra Creamy · 1.3kg$6.60
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $7.09 ($0.47/100 g).
- How much does Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg cost?
- Prices range from $7.09 to $7.99 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $7.54.
- What is the unit price of Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.47/100g.
- Which supermarkets sell Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg?
- Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Harraways Extra Creamy Oats 1.5kg is $3.99 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $7.09 at Pak'nSave.

