Mexicano Natural Corn Chips — 300g
As of 4 Oct 2026, Mexicano Natural Corn Chips 300g is cheapest at Woolworths NZ at $4.00 in New Zealand — about 10% below the 3-retailer average of $4.46.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (21 Jul); highest: $5.29 — currently $4.00 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- $2.99
- Average
- $3.10
- Highest
- $4.19
29% above average
12 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

MexicanoBest
Pak'nSaveNatural Corn Chips · 300g$1.00/100g$2.99Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveNatural Corn Chips · 300g$1.36/100g$4.09
Pak'nSaveNatural Corn Chips · 300g$1.40/100g$4.19Last seen 15 Jul · not compared
New WorldNatural Corn Chips · 300g$1.76/100g$5.29
Woolworths NZNatural Corn Chips · 300g$4.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mexicano Natural Corn Chips 300g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $4.00.
- How much does Mexicano Natural Corn Chips 300g cost?
- Prices range from $4.00 to $5.29 across 3 New Zealand supermarkets. The average price is $4.46.
- What is the unit price of Mexicano Natural Corn Chips 300g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.36/100g.
- Which supermarkets sell Mexicano Natural Corn Chips 300g?
- Mexicano Natural Corn Chips 300g is available at Woolworths NZ, Pak'nSave, and New World.
- What is the lowest price ever for Mexicano Natural Corn Chips 300g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mexicano Natural Corn Chips 300g is $2.99 at Pak'nSave (21 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.00 at Woolworths NZ.