Betty Crocker Milk Chocolate Chunk Cookie Mix — 485g
As of 4 Oct 2026, Betty Crocker Milk Chocolate Chunk Cookie Mix 485g is cheapest at New World at $9.29 ($1.92/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.79 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $9.29 — currently $9.29 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.99/100g
- Average
- $0.99/100g
- Highest
- $1.03/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.03/100g
New World · 485gNow$1.92/100g
Pak'nSave · 485gLast seen 15 Jul$0.99/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.85/100g
11 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Betty Crocker | 100g | $5.00 | $1.03/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Betty Crocker | 485g | $9.29 | $1.92/100g | In stock | 4 Oct | |
| Betty Crocker | 485g | $4.79 | $0.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Betty Crocker | 100g | $4.79 | $0.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Betty Crocker | 100g | $4.99 | $1.85/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Betty Crocker | 100g | $5.39 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Betty CrockerBest
Pak'nSaveMilk Chocolate Chunk · 485g$0.99/100g$4.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveMilk Chocolate Chunk Cookie Mix · NZ · 100g$0.99/100g$4.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveMilk Chocolate Chunk Cookie Mix · NZ · 100g$1.03/100g$5.00
New WorldMilk Chocolate Chunk Cookie Mix · NZ · 100g$1.85/100g$4.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldMilk Chocolate Chunk · 485g$1.92/100g$9.29
Woolworths NZMilk Chocolate Chunk Cookie Mix · NZ · 100g$5.39
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Betty Crocker Milk Chocolate Chunk Cookie Mix 485g cheapest?
- New World has the lowest price at $9.29 ($1.92/100 g).
- What is the unit price of Betty Crocker Milk Chocolate Chunk Cookie Mix 485g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.92/100g.
- What is the lowest price ever for Betty Crocker Milk Chocolate Chunk Cookie Mix 485g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Betty Crocker Milk Chocolate Chunk Cookie Mix 485g is $4.79 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $9.29 at New World.