Simply Milk Standard — 3L

As of 4 Oct 2026, Simply Milk Standard 3L is cheapest at New World at $7.72 ($2.57/1 L) in New Zealand.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: $5.31 at New World (4 Oct); highest: $7.72 — currently $7.72 at New World. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
$0.26/100ml
Average
$0.27/100ml
Highest
$0.27/100ml
Lowest ever
$0.26/100ml · Oct '26
Highest ever
$0.27/100ml · Oct '26
Trend
Down 3%
5% below average

6 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Simply Milk Standard

    Simply Milk StandardCheapest

    3L

    $2.57/1L$7.72New World

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Simply Milk Standard

    Simply Milk StandardCheapest

    3L

    $2.57/1L$7.72New World
  2. 2Simply Milk Standard

    Simply Milk Standard

    2L

    $2.66/1L$5.31New World
1 brand available
New World
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Simply Milk Standard 3L cheapest?
New World has the lowest price at $7.72 ($2.57/1 L).
What is the unit price of Simply Milk Standard 3L?
Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.26/100ml.
What is the lowest price ever for Simply Milk Standard 3L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Simply Milk Standard 3L is $5.31 at New World (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $7.72 at New World.