Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink — 2.25L
As of 4 Oct 2026, Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L is cheapest at New World at $3.49 ($2.44/1 L) in New Zealand — about 15% below the 2-retailer average of $4.09.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.99 at New World (11 Aug); highest: $12.49 — currently $3.49 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.21/100ml
- Average
- $0.37/100ml
- Highest
- $0.47/100ml
Pak'nSave · 2.25LNow$0.21/100mlAll-time low
New World · 2.25LNow$0.24/100ml
New World · 1.5LNow$0.33/100mlLow
Pak'nSave · 1.5LLast seen 14 Jul$0.27/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 15 Jul$0.47/100ml
12 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Coca Cola | 2.25L | $4.69 | $0.21/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Coca Cola | 2.25L | $3.49 | $0.24/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Coca Cola | 1.5L | $4.99 | $0.33/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Coca Cola | 1.5L | $3.99 | $0.27/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Coca Cola | 1L | $9.99–$12.49 | $0.38/100ml–$0.47/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

Coca ColaBest
Pak'nSaveVanilla · 2.25L$2.08/1L$4.69
New WorldVanilla · 2.25L$2.44/1L$3.49
Pak'nSaveZero Sugar Vanilla · 1.5L$2.66/1L$3.99Last seen 14 Jul · not compared
New WorldZero Sugar Vanilla · 1.5L$3.33/1L$4.99
Pak'nSaveZero Sugar Vanilla Soft Drinks Cans · 1L$3.78/1000ml–$4.73/1000ml$9.99–$12.49Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L cheapest?
- New World has the lowest price at $3.49 ($2.44/1 L).
- How much does Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L cost?
- Prices range from $3.49 to $4.69 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $4.09.
- What is the unit price of Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L?
- Priced per 100ml. Pak'nSave offers the best value at $0.21/100ml.
- Which supermarkets sell Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L?
- Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coca Cola Zero Sugar Vanilla Soft Drink 2.25L is $2.99 at New World (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.49 at New World.
