Earthwise Sensitive Laundry Powder — 2kg
As of 4 Oct 2026, Earthwise Sensitive Laundry Powder 2kg is cheapest at Pak'nSave at $10.99 ($0.55/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $19.65 — currently $10.99 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.45/100g
- Average
- $0.60/100g
- Highest
- $0.70/100g
Pak'nSave · 2kgNow$0.55/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.70/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$0.49/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$0.78/100g
11 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Earthwise | 2kg | $10.99 | $0.55/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Earthwise | 100g | $6.99 | $0.70/100g | In stock | 4 Oct | |
| Earthwise | 100g | $8.99 | $0.45/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Earthwise | 100g | $19.65 | $0.49/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Earthwise | 100g | $5.99 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Earthwise | 100g | $7.79 | $0.78/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Earthwise | 1kg | $7.79 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Earthwise | 2kg | $11.00 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

EarthwiseBest
Pak'nSaveSensitive Plant Powered Laundry Powder · 100g$0.45/100g$8.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSensitive Plant Powered Laundry Powder · 100g$0.49/100g$19.65Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSensitive · 2kg$0.55/100g$10.99
Pak'nSaveSensitive · 100g$0.60/100g$5.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSensitive · 100g$0.70/100g$6.99
New WorldSensitive · 100g$0.78/100g$7.79Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZUltra Sensitive Fragrance Free · 1kg$7.79Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZUltra Sensitive Fragrance Free · 2kg$11.00Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Earthwise Sensitive Laundry Powder 2kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $10.99 ($0.55/100 g).
- What is the unit price of Earthwise Sensitive Laundry Powder 2kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.55/100g.
- What is the lowest price ever for Earthwise Sensitive Laundry Powder 2kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Earthwise Sensitive Laundry Powder 2kg is $5.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $10.99 at Pak'nSave.
