Exotic Food Sweet Chilli Sauce — 725ml
As of 4 Oct 2026, Exotic Food Sweet Chilli Sauce 725ml is cheapest at New World at $5.79 ($0.80/100 ml) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.97 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.00 — currently $5.79 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.73/100ml
- Average
- $0.75/100ml
- Highest
- $0.82/100ml
Pak'nSave · 725mlNow$0.73/100mlAll-time low
New World · 725mlNow$0.80/100ml
New World · 725mlLast seen 15 Jul$0.82/100ml
Pak'nSave · 250mlLast seen 15 Jul$1.19/100ml
7 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Exotic Food | 725ml | $5.29 | $0.73/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Exotic Food | 725ml | $5.79 | $0.80/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Exotic Food | 725ml | $5.42 | $0.75/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Exotic Food | 725ml | $5.92 | $0.82/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Exotic Food | 250ml | $2.97 | $1.19/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Exotic Food | 725ml | $5.89 | — | In stock | 4 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Exotic FoodBest
Pak'nSaveSweet · 725ml$0.73/100ml$5.29
Pak'nSaveSweet · 725ml$0.75/100ml$5.42Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSweet Chilli · 725ml$0.80/100ml$5.79
New WorldSweet · 725ml$0.82/100ml$5.92Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSweet Chilli Sauce · 250ml$1.19/100ml$2.97Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZSweet · 725ml$5.89
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Exotic Food Sweet Chilli Sauce 725ml cheapest?
- New World has the lowest price at $5.79 ($0.80/100 ml).
- What is the unit price of Exotic Food Sweet Chilli Sauce 725ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.80/100ml.
- What is the lowest price ever for Exotic Food Sweet Chilli Sauce 725ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Exotic Food Sweet Chilli Sauce 725ml is $2.97 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.79 at New World.
