Fresh Tomatoes Standard — perkg
As of 30 Sept 2026, Fresh Tomatoes Standard perkg is cheapest at Woolworths NZ at $8.25 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $8.99 — currently $8.25 at Woolworths NZ. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 20 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.70/100g
- Average
- $0.70/100g
- Highest
- $0.90/100g
New World · 1kgNow$0.70/100gAll-time low
Pak'nSave · 1kgNow$0.80/100g
Pak'nSave · 1kgNow$1.00/100g
Pak'nSave · 200gNow$2.00/100g
New World · 1kgNow$3.00/100g
Pak'nSave · 200gNow$3.00/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
70 prices recorded · 34 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $6.99 | $0.70/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| PAK'nSAVE | 1kg | $7.99 | $0.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $5.99–$6.99 | $0.86/100g–$1.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $6.99 | $1.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 180g | $2.99 | $1.66/100g | In stock | 30 Sept | |
| Beekist | 200g | $3.99–$4.49 | $2.00/100g–$2.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $3.99–$5.59 | $2.22/100g–$3.11/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sunburst | 200g | $4.49–$5.99 | $2.25/100g–$3.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sunburst | 200g | $4.79 | $2.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Beekist | 1kg | $5.99 | $3.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $7.99 | $0.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $8.99 | $1.28/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Campari | 1kg | $5.99 | $1.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beekist Angel | 1kg | $6.29 | $3.15/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beekist | 200g | $6.49 | $3.25/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | 1kg | $5.99 | $3.33/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beekist | 1kg | $6.49 | $3.61/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Woolworths Fresh | 180g | $5.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths Fresh | 600g | $6.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh | perkg | $8.25 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh | 750g | $6.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths Fresh | 180g | $3.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 750g | $6.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 320g | $3.80 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- –

- –

- 1

- 2

- 3

- 4

- 5

- 6

- 7

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Fresh Tomatoes Standard perkg cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $8.25.
- What is the lowest price ever for Fresh Tomatoes Standard perkg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fresh Tomatoes Standard perkg is $2.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $8.25 at Woolworths NZ.