Vitasoy Soy Milk Original · NZ — 1L
As of 30 Sept 2026, Vitasoy Soy Milk Original · NZ 1L is cheapest at Pak'nSave at $3.89 ($3.89/1 L) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.39 at Woolworths NZ (7 Jul); highest: $5.39 — currently $3.89 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.35/100ml
- Average
- $0.39/100ml
- Highest
- $0.39/100ml
10 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitasoy | 1L | $3.89 | $0.39/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Vitasoy | 1L | $3.49 | $0.35/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Vitasoy | 1L | $3.89 | $0.39/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Vitasoy | 1L | $5.09 | $0.51/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Vitasoy | 1L | $4.80 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

VitasoyBest
Pak'nSaveOriginal · 1L$3.49/1L$3.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveOriginal Soy Milk · NZ · 1L$3.89/1L$3.89Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveOriginal Soy Milk · NZ · 1L$3.89/1L$3.89
New WorldOriginal Soy Milk · NZ · 1L$5.09/1L$5.09Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZMilky Regular · 1L$4.80Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Vitasoy Soy Milk Original · NZ 1L cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $3.89 ($3.89/1 L).
- What is the unit price of Vitasoy Soy Milk Original · NZ 1L?
- Priced per 100ml. Pak'nSave offers the best value at $0.39/100ml.
- What is the lowest price ever for Vitasoy Soy Milk Original · NZ 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Vitasoy Soy Milk Original · NZ 1L is $3.39 at Woolworths NZ (7 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.89 at Pak'nSave.