Tonzu Original Tofu — 300g

As of 4 Oct 2026, Tonzu Original Tofu 300g is cheapest at New World at $6.19 ($2.06/100 g) in New Zealand.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: $6.19 at New World (4 Oct); highest: $10.99 — currently $6.19 at New World. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$1.83/100g
Average
$2.06/100g
Highest
$2.06/100g
Lowest ever
$1.83/100g · Jul '26
Highest ever
$2.06/100g · Oct '26
Trend
Up 13%
At the average price

2 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Tonzu

    TonzuCheapest

    Tonzu Original Tofu · 300g

    $2.06/100g$6.19New World

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Tonzu

    TonzuCheapest

    Tonzu Original Tofu · 300g

    $2.06/100g$6.19New World

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Tonzu Original Tofu 300g cheapest?
New World has the lowest price at $6.19 ($2.06/100 g).
What is the unit price of Tonzu Original Tofu 300g?
Priced per 100g. New World offers the best value at $2.06/100g.
What is the lowest price ever for Tonzu Original Tofu 300g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Tonzu Original Tofu 300g is $6.19 at New World (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.19 at New World.