Leggo's Tomato Puree · NZ — 410g

As of 4 Oct 2026, Leggo's Tomato Puree · NZ 410g is cheapest at Pak'nSave at $2.70 ($0.66/100 g) in New Zealand — about 5% below the 2-retailer average of $2.85.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: $2.70 at Pak'nSave (4 Oct); highest: $2.99 — currently $2.70 at Pak'nSave. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$2.70
Average
$2.70
Highest
$2.70
Lowest ever
$2.70 · Oct '26
Highest ever
$2.99 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Leggo's

    Leggo'sCheapest

    Leggo's Tomato Puree · NZ · 410g

    $0.66/100g$2.70Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Leggo's

    Leggo'sCheapest

    Leggo's Tomato Puree · NZ · 410g

    $0.66/100g$2.70Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Leggo's Tomato Puree · NZ 410g cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $2.70 ($0.66/100 g).
How much does Leggo's Tomato Puree · NZ 410g cost?
Prices range from $2.70 to $2.99 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $2.85.
What is the unit price of Leggo's Tomato Puree · NZ 410g?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.66/100g.
Which supermarkets sell Leggo's Tomato Puree · NZ 410g?
Leggo's Tomato Puree · NZ 410g is available at Pak'nSave and Woolworths NZ.
What is the lowest price ever for Leggo's Tomato Puree · NZ 410g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Leggo's Tomato Puree · NZ 410g is $2.70 at Pak'nSave (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $2.70 at Pak'nSave.