Arnott's Vita-Weat 9 Grains Crispbread — 250g
As of 4 Oct 2026, Arnott's Vita-Weat 9 Grains Crispbread 250g is cheapest at New World at $4.49 ($1.80/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.45 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $4.49 — currently $4.49 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.98/100g
- Average
- $1.51/100g
- Highest
- $1.80/100g
New World · 250gNow$1.80/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 12 Aug$0.98/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.60/100g
11 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Arnott's | 250g | $4.49 | $1.80/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Arnott's | 100g | $2.45 | $0.98/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| Arnott's | 100g | $3.49 | $1.40/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Arnott's | 100g | $3.99 | $1.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Arnott's Vita-Weat 9 Grains Crispbread 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $4.49 ($1.80/100 g).
- What is the unit price of Arnott's Vita-Weat 9 Grains Crispbread 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.80/100g.
- What is the lowest price ever for Arnott's Vita-Weat 9 Grains Crispbread 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Arnott's Vita-Weat 9 Grains Crispbread 250g is $2.45 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.49 at New World.
