Mainland Mild Cheese — 1kg
As of 30 Sept 2026, Mainland Mild Cheese 1kg is cheapest at Woolworths NZ at $18.95 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $18.95 — currently $18.95 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 16 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.60/100g
- Average
- $1.60/100g
- Highest
- $3.20/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.70/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.70/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.80/100g
New World · 100gNow$1.90/100g
New World · 100gNow$3.20/100gLow
Pak'nSave · 250gLast seen 14 Jul$1.60/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
67 prices recorded · 16 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mainland | 100g | $16.99 | $1.70/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $16.99 | $1.70/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $8.99 | $1.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $8.99 | $1.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $14.79 | $1.90/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $11.49 | $1.98/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $5.99 | $2.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $5.99 | $2.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $7.99 | $3.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 250g | $7.99 | $3.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 700g | $9.99 | $1.43/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 1kg | $15.99 | $1.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 1kg | $17.99 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $8.00 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $17.99 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 100g | $8.99 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 500g | $8.99 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 250g | $6.99 | $2.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 250g | $6.99 | $3.20/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 250g | $2.49 | $7.11/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mainland | 700g | $11.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $8.40 | — | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 250g | $8.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 500g | $8.40 | — | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 1kg | $18.95 | — | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 1kg | $18.95 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

MainlandBest
New WorldMild & Creamy Edam · 700g$1.43/100g$9.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveMild & Creamy Edam Cheese · 1kg$1.60/100g$15.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveSmooth & Mellow Mild Cheese · 100g$1.70/100g$16.99
Pak'nSaveMild & Creamy Edam Cheese · #5003287_ea_000pns · 100g$1.70/100g$16.99
Pak'nSaveMild & Creamy Edam · 100g$1.80/100g$8.00Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveEdam · 500g$1.80/100g$8.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveMild & Creamy Edam Cheese · #5026180_ea_000pns · 100g$1.80/100g$8.99
Pak'nSaveSmooth & Mellow Mild · 100g$1.80/100g$8.99
New WorldSmooth & Mellow Mild · 100g$1.80/100g$8.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldMild & Creamy Edam Cheese · 1kg$1.80/100g$17.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSmooth & Mellow Mild Cheese · 100g$1.80/100g$17.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldMild & Creamy Edam · 100g$1.90/100g$14.79
New WorldMild & Creamy Edam Cheese · #5026180_ea_000pns · 100g$1.98/100g$11.49
Pak'nSaveSmooth & Mellow Mild Cheese · #5001055_ea_000pns · 100g$2.40/100g$5.99
Pak'nSaveMild & Creamy Edam Cheese · 100g$2.40/100g$5.99
Pak'nSaveMild & Creamy Edam · 250g$2.80/100g$6.99Last seen 14 Jul · not compared
New WorldMild & Creamy Edam · 250g$3.20/100g$6.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSmooth & Mellow Mild · 250g$3.20/100g$7.99
New WorldMild & Creamy Edam Cheese · 100g$3.20/100g$7.99
Pak'nSaveSmooth & Mellow Mild Cheese · 250g$7.11/100g$2.49Last seen 14 Jul · not compared
Woolworths NZEdam · 250g$8.00
Woolworths NZEdam · 500g$8.40
Woolworths NZSmooth & Mellow Mild · 100g$8.40
Woolworths NZEdam · 700g$11.50
Woolworths NZMild · 1kg$18.95
Woolworths NZEdam · 1kg$18.95
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mainland Mild Cheese 1kg cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $18.95.
- What is the lowest price ever for Mainland Mild Cheese 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mainland Mild Cheese 1kg is $2.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $18.95 at Woolworths NZ.


