Mainland Smooth & Mellow Mild Cheese — 250g

As of 30 Sept 2026, Mainland Smooth & Mellow Mild Cheese 250g is cheapest at New World at $7.99 ($3.20/100 g) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $2.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $18.95 — currently $7.99 at New World. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 16 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$1.60/100g
Average
$1.60/100g
Highest
$3.20/100g
Lowest ever
$1.43/100g · Jul '26
Highest ever
$17.99/100g · Jul '26
Trend
Up 6%
6% above average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

67 prices recorded · 16 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$16.99$1.70/100gBest
Mainland · 100g
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$16.99$1.70/100g
Mainland · 100g
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$8.99$1.80/100g
Mainland · 100g
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$8.99$1.80/100g
Mainland · 100g
New WorldIn stock
30 Sept
$14.79$1.90/100g
Mainland · 100g
New WorldIn stock
30 Sept
$11.49$1.98/100g
Mainland · 100g
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$5.99$2.40/100g
Mainland · 100g
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$5.99$2.40/100g
Mainland · 100g
New WorldIn stock
30 Sept
$7.99$3.20/100g
Mainland · 100g
New WorldIn stock
30 Sept
$7.99$3.20/100g
Mainland · 250g
New WorldIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$9.99$1.43/100g
Mainland · 700g
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$15.99$1.60/100g
Mainland · 1kg
New WorldIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$17.99$1.80/100g
Mainland · 1kg
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$8.00$1.80/100g
Mainland · 100g
New WorldIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$17.99$1.80/100g
Mainland · 100g
New WorldIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$8.99$1.80/100g
Mainland · 100g
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$8.99$1.80/100g
Mainland · 500g
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$6.99$2.80/100g
Mainland · 250g
New WorldIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$6.99$3.20/100g
Mainland · 250g
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$2.49$7.11/100g
Mainland · 250g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$11.50
Mainland · 700g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$8.40
Mainland · 100g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$8.00
Mainland · 250g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$8.40
Mainland · 500g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$18.95
Mainland · 1kg
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$18.95
Mainland · 1kg
1 brand available
New WorldPak'nSaveWoolworths NZ
  1. 1Mainland

    MainlandBest

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Mainland Smooth & Mellow Mild Cheese 250g cheapest?
New World has the lowest price at $7.99 ($3.20/100 g).
What is the unit price of Mainland Smooth & Mellow Mild Cheese 250g?
Priced per 100g. New World offers the best value at $3.20/100g.
What is the lowest price ever for Mainland Smooth & Mellow Mild Cheese 250g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Mainland Smooth & Mellow Mild Cheese 250g is $2.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.99 at New World.