McCain Peas · NZ — 1kg
As of 4 Oct 2026, McCain Peas · NZ 1kg is cheapest at New World at $6.29 ($6.29/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.49 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $7.15 — currently $6.29 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.35/100g
- Average
- $0.36/100g
- Highest
- $0.72/100g
Pak'nSaveNow$0.50/100g
New WorldNow$0.63/100g
Pak'nSaveLast seen 14 Jul$0.47/100g
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$0.64/100g
14 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| McCain | 1kg | $4.99 | $0.50/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| McCain | 1kg | $6.29 | $0.63/100g | In stock | 4 Oct | |
| McCain | 1kg | $7.15 | $0.72/100g | In stock | 30 Sept | |
| McCain | 1kg | $4.69 | $0.47/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| McCain | 1kg | $6.35 | $0.64/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| McCain | 1kg | $4.80 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

McCainBest
Pak'nSavefrozen peas · 1kg$4.69/1kg$4.69Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSavePeas · #5026152_ea_000pns · 1kg$4.99/1kg$4.99
Pak'nSavePeas · #5026152_ea_000pns · 1kg$5.79/1kg$5.79
New WorldPeas · NZ · 1kg$6.29/1kg$6.29
Pak'nSavePeas · #5026152 · 1kg$6.35/1kg$6.35Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSavePeas · #5026152_ea_000pns · 1kg$7.15/1kg$7.15
Woolworths NZfrozen peas · 1kg$4.80
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is McCain Peas · NZ 1kg cheapest?
- New World has the lowest price at $6.29 ($6.29/1 kg).
- What is the unit price of McCain Peas · NZ 1kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.63/100g.
- What is the lowest price ever for McCain Peas · NZ 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for McCain Peas · NZ 1kg is $3.49 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.29 at New World.