Anchor Trim Milk — 2L

As of 4 Oct 2026, Anchor Trim Milk 2L is cheapest at New World at $5.69 ($2.85/1 L) in New Zealand.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: $3.54 at New World (4 Oct); highest: $5.69 — currently $5.69 at New World. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
$0.29/100ml
Average
$0.35/100ml
Highest
$0.36/100ml
Lowest ever
$0.29/100ml · Oct '26
Highest ever
$0.36/100ml · Jul '26
Trend
Down 20%
19% below average

8 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Anchor

    AnchorCheapest

    Anchor Trim Milk · 2L

    $2.85/1L$5.69New World

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Anchor

    AnchorCheapest

    Anchor Trim Milk · 2L

    $2.85/1L$5.69New World
  2. 2Anchor

    Anchor

    Anchor Trim Milk · 1L

    $3.54/1L$3.54New World

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Anchor Trim Milk 2L cheapest?
New World has the lowest price at $5.69 ($2.85/1 L).
What is the unit price of Anchor Trim Milk 2L?
Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.28/100ml.
What is the lowest price ever for Anchor Trim Milk 2L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Anchor Trim Milk 2L is $3.54 at New World (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.69 at New World.