Harraways Rolled Oats Standard — 800g
As of 4 Oct 2026, Harraways Rolled Oats Standard 800g is cheapest at New World at $5.49 ($0.69/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.99 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $7.99 — currently $5.49 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.47/100g
- Average
- $0.52/100g
- Highest
- $5.19/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.47/100gAll-time low
New World · 1.5kgNow$0.53/100g
Pak'nSave · 800gNow$0.65/100g
New World · 800gNow$0.69/100g
10 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Harraways | 100g | $7.09 | $0.47/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 1.5kg | $7.99 | $0.53/100g | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 800g | $5.19 | $0.65/100g | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 800g | $5.49 | $0.69/100g | In stock | 4 Oct | |
| Harraways | 100g | $6.99 | $0.47/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Harraways | 800g | $5.19 | $5.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Harraways | 1.3kg | $6.60 | — | In stock | 30 Sept | |
| Harraways | 800g | $5.40 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

HarrawaysBest
Pak'nSaveRolled Oats · 100g$0.47/100g$6.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveRolled Oats · 100g$0.47/100g$7.09
Pak'nSaveRolled Oats · 800g$0.50/100g$3.99Last seen 12 Aug · not compared
New World1.5kg$0.53/100g$7.99
Pak'nSaveRolled Oats · 800g$0.65/100g$5.19
New World800g$0.69/100g$5.49
Pak'nSaveRolled Oats · 800g$5.19/100g$5.19Last seen 14 Jul · not compared
Woolworths NZRolled Oats · 800g$5.40
Woolworths NZ1.3kg$6.60
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Harraways Rolled Oats Standard 800g cheapest?
- New World has the lowest price at $5.49 ($0.69/100 g).
- What is the unit price of Harraways Rolled Oats Standard 800g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.69/100g.
- What is the lowest price ever for Harraways Rolled Oats Standard 800g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Harraways Rolled Oats Standard 800g is $3.99 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.49 at New World.

