Nescafe Classic Espresso Instant Coffee — 170g
As of 4 Oct 2026, Nescafe Classic Espresso Instant Coffee 170g is cheapest at Pak'nSave at $10.99 ($6.46/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $8.19 at Pak'nSave (4 Oct); highest: $16.79 — currently $10.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $6.46/100g
- Average
- $9.19/100g
- Highest
- $9.88/100g
Pak'nSave · 170gNow$6.46/100gAll-time low
Pak'nSave · 100gNow$8.19/100gLow
New World · 100gNow$10.29/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$8.49/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$9.88/100g
9 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nescafe | 170g | $10.99 | $6.46/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Nescafe | 100g | $8.19 | $8.19/100g | In stock | 4 Oct | |
| Nescafe | 100g | $10.29 | $10.29/100g | In stock | 4 Oct | |
| Nescafe | 100g | $10.99 | $6.46/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Nescafe | 100g | $16.79 | $9.88/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Nescafe | 100g | $10.99 | $10.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

NescafeBest
Pak'nSaveClassic Espresso · 170g$6.46/100g$10.99
Pak'nSaveClassic Espresso Instant Coffee · 100g$6.46/100g$10.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveClassic Espresso · 100g$8.19/100g$8.19
Pak'nSaveClassic Espresso · 100g$9.19/100g$9.19Last seen 15 Jul · not compared
New WorldClassic Espresso Instant Coffee · 100g$9.88/100g$16.79Last seen 15 Jul · not compared
New WorldClassic Espresso · 100g$10.29/100g$10.29
Pak'nSaveClassic Espresso Instant Coffee · 100g$10.99/100g$10.99Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nescafe Classic Espresso Instant Coffee 170g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $10.99 ($6.46/100 g).
- What is the unit price of Nescafe Classic Espresso Instant Coffee 170g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $6.46/100g.
- What is the lowest price ever for Nescafe Classic Espresso Instant Coffee 170g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nescafe Classic Espresso Instant Coffee 170g is $8.19 at Pak'nSave (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $10.99 at Pak'nSave.
