Colgate Advanced Whitening Tartar Control Toothpaste — 100g
Lowest recorded price: $4.49 at New World (4 Oct); highest: $9.29. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.25/100g
- Average
- $4.77/100g
- Highest
- $4.77/100g
3% below average
New World · 200gNow$4.65/100g
New World · 115gNow$5.64/100g
Pak'nSave · 200gLast seen 15 Jul$3.25/100g
Pak'nSave · 115gLast seen 15 Jul$5.12/100g
Pak'nSave · 115gLast seen 15 Jul$5.12/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$5.76/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
11 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Colgate | 200g | $9.29 | $4.65/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Colgate | 115g | $4.49 | $5.64/100g | In stock | 4 Oct | |
| Colgate | 200g | $6.49 | $3.25/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 115g | $5.29–$5.89 | $4.60/100g–$5.12/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 115g | $5.29–$5.89 | $4.60/100g–$5.12/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 100g | $9.29 | $4.65/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 200g | $5.79 | $5.03/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 115g | $4.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 115g | $4.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$9.29$4.65/100gBest
Colgate · 200g
$4.49$5.64/100g
Colgate · 115g
$6.49$3.25/100g
Colgate · 200g
$5.29–$5.89$4.60/100g–$5.12/100g
Colgate · 115g
$5.29–$5.89$4.60/100g–$5.12/100g
Colgate · 115g
$9.29$4.65/100g
Colgate · 100g
$5.79$5.03/100g
Colgate · 200g
$4.49
Colgate · 115g
$4.49
Colgate · 115g
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

ColgateBest
Pak'nSaveWhitening Toothpaste Advanced Whiten Tartar Control · NZ · 200g$3.25/100g$6.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWhitening Toothpaste Advanced Whiten Tartar Control · NZ · 115g$4.60/100g–$5.12/100g$5.29–$5.89Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveAdvanced Whitening Toothpaste Advanced Whitening · NZ · 115g$4.60/100g–$5.12/100g$5.29–$5.89Last seen 15 Jul · not compared
New WorldAdvanced Whitening Tartar Control · 200g$4.65/100g$9.29
New WorldWhitening Toothpaste Advanced Whiten Tartar Control · NZ · 200g$5.03/100g$5.79Last seen 15 Jul · not compared
New WorldAdvanced Whitening Toothpaste Advanced Whitening · NZ · 115g$5.64/100g$4.49
New WorldAdvanced Whitening Tartar Control Toothpaste · 100g$5.76/100g$7.49Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZWhitening Toothpaste Advanced Whiten Tartar Control · NZ · 115g$4.49Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZAdvanced Whitening Toothpaste Advanced Whitening · NZ · 115g$4.49Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Colgate Advanced Whitening Tartar Control Toothpaste 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Colgate Advanced Whitening Tartar Control Toothpaste 100g is $4.49 at New World (4 Oct), since we began tracking in Jun 2026.
