Fortune Everyday Basmati Rice Standard — 5kg

As of 4 Oct 2026, Fortune Everyday Basmati Rice Standard 5kg is cheapest at New World at $16.29 ($0.33/100 g) in New Zealand.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: $16.29 at New World (4 Oct); highest: $16.29 — currently $16.29 at New World. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time

Loading price history…

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Fortune Everyday Basmati Rice Standard

    Fortune Everyday Basmati Rice StandardCheapest

    5kg

    $0.33/100g$16.29New World

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Fortune Everyday Basmati Rice Standard

    Fortune Everyday Basmati Rice StandardCheapest

    5kg

    $0.33/100g$16.29New World
1 brand available
New World

Updating prices — showing the previous selection until the new prices arrive.

  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Fortune Everyday Basmati Rice Standard 5kg cheapest?
New World has the lowest price at $16.29 ($0.33/100 g).
What is the unit price of Fortune Everyday Basmati Rice Standard 5kg?
Priced per 100g. New World offers the best value at $0.33/100g.
What is the lowest price ever for Fortune Everyday Basmati Rice Standard 5kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Fortune Everyday Basmati Rice Standard 5kg is $16.29 at New World (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $16.29 at New World.

Categories