Gatorade Glacier Freeze No Sugar Sports Drink Standard — 1L
Lowest recorded price: $2.79 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $6.00. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.28/100ml
- Average
- $0.30/100ml
- Highest
- $0.35/100ml
16% above average
11 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gatorade | 1L | $3.49 | $0.35/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Gatorade | 1L | $3.49 | $0.35/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Gatorade | 1L | $3.49 | $0.35/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Gatorade | 1L | $6.00 | $0.40/100ml | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Gatorade | 1L | $3.50 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$3.49$0.35/100mlBest
Gatorade · 1L
$3.49$0.35/100ml
Gatorade · 1L
$3.49$0.35/100ml
Gatorade · 1L
$6.00$0.40/100ml
Gatorade · 1L
$3.50
Gatorade · 1L
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

GatoradeBest
Pak'nSaveGlacier Freeze · 1L$2.79/1L$2.79Last seen 12 Aug · not compared
Pak'nSave1L$3.49/1L$3.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveGlacier Freeze · 1L$3.49/1L$3.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveGlacier Freeze · 1L$3.49/1L$3.49
New World1L$3.99/1L$6.00Last seen 5 Aug · not compared
Woolworths NZGlacier Freeze · 1L$3.50Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Gatorade Glacier Freeze No Sugar Sports Drink Standard 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Gatorade Glacier Freeze No Sugar Sports Drink Standard 1L is $2.79 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026.
