Pic's Pics Crunchy Peanut Butter Standard — 1kg
Lowest recorded price: $3.49 at Pak'nSave (29 Sept); highest: $17.69. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.44/100g
- Average
- $1.44/100g
- Highest
- $1.64/100g
At the average price
Pak'nSave · 100gNow$1.44/100gAll-time low
Pak'nSave · 1kgNow$1.64/100g
Pak'nSave · 380gNow$1.84/100g
New World · 100gNow$2.05/100g
New World · 1kgNow$15.49/100g
11 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pic's | 380g | $5.49 | $1.44/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 100g | $5.49 | $1.44/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 1kg | $16.39 | $1.64/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 380g | $3.49 | $1.84/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Pic's | 100g | $6.79 | $2.05/100g | In stock | 4 Aug | |
| Pic's | 1kg | $15.49 | $15.49/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 1kg | $17.69 | — | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 380g | $5.90 | — | In stock | 14 Jul |
$5.49$1.44/100g
Pic's · 380g
$5.49$1.44/100g
Pic's · 100g
$16.39$1.64/100g
Pic's · 1kg
$3.49$1.84/100gBest
Pic's · 380g
$6.79$2.05/100g
Pic's · 100g
$15.49$15.49/100g
Pic's · 1kg
$17.69
Pic's · 1kg
$5.90
Pic's · 380g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pic'sBest
Pak'nSavePeanut Butter Crunchy · NZ · 380g$1.44/100g$5.49
Pak'nSaveCrunchy · 100g$1.44/100g$5.49
Pak'nSave1kg$1.64/100g$16.39
Pak'nSavePeanut Butter Crunchy · NZ · 380g$1.84/100g$3.49
New WorldCrunchy · 100g$2.05/100g$6.79
New World1kg$15.49/100g$15.49
Woolworths NZPeanut Butter Crunchy · NZ · 380g$5.90
Woolworths NZ1kg$17.69
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Pic's Pics Crunchy Peanut Butter Standard 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pic's Pics Crunchy Peanut Butter Standard 1kg is $3.49 at Pak'nSave (29 Sept), since we began tracking in Jun 2026.
