Pic's Crunchy Peanut Butter · NZ — 380g
As of 29 Sept 2026, Pic's Crunchy Peanut Butter · NZ 380g is cheapest at Pak'nSave at $3.49 ($1.84/100 g) in New Zealand.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.49 at Pak'nSave (29 Sept); highest: $17.69 — currently $3.49 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.44/100g
- Average
- $1.44/100g
- Highest
- $1.64/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.44/100gAll-time low
Pak'nSave · 1kgNow$1.64/100g
Pak'nSave · 380gNow$1.84/100g
New World · 100gNow$2.05/100g
New World · 1kgNow$15.49/100g
11 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pic's | 380g | $5.49 | $1.44/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 100g | $5.49 | $1.44/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 1kg | $16.39 | $1.64/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 380g | $3.49 | $1.84/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Pic's | 100g | $6.79 | $2.05/100g | In stock | 4 Aug | |
| Pic's | 1kg | $15.49 | $15.49/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 1kg | $17.69 | — | In stock | 14 Jul | |
| Pic's | 380g | $5.90 | — | In stock | 14 Jul |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pic'sBest
Pak'nSavePeanut Butter Crunchy · NZ · 380g$1.44/100g$5.49
Pak'nSaveCrunchy · 100g$1.44/100g$5.49
Pak'nSave1kg$1.64/100g$16.39
Pak'nSavePeanut Butter Crunchy · NZ · 380g$1.84/100g$3.49
New WorldCrunchy · 100g$2.05/100g$6.79
New World1kg$15.49/100g$15.49
Woolworths NZPeanut Butter Crunchy · NZ · 380g$5.90
Woolworths NZ1kg$17.69
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pic's Crunchy Peanut Butter · NZ 380g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $3.49 ($1.84/100 g).
- What is the unit price of Pic's Crunchy Peanut Butter · NZ 380g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.84/100g.
- What is the lowest price ever for Pic's Crunchy Peanut Butter · NZ 380g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pic's Crunchy Peanut Butter · NZ 380g is $3.49 at Pak'nSave (29 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $3.49 at Pak'nSave.

