Perfect Italiano Ricotta Cheese Standard — 500g
As of 4 Oct 2026, Perfect Italiano Ricotta Cheese Standard 500g is cheapest at New World at $10.99 ($2.20/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.99 at New World (11 Aug); highest: $10.99 — currently $10.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.90/100g
- Average
- $1.91/100g
- Highest
- $2.10/100g
Pak'nSave · 100gNow$2.10/100g
New World · 500gNow$2.20/100g
Pak'nSave · 250gNow$2.80/100g
New World · 250gNow$3.04/100g
14 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Perfect Italiano | 100g | $10.49 | $2.10/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Perfect Italiano | 500g | $10.99 | $2.20/100g | In stock | 4 Oct | |
| Perfect Italiano | 250g | $6.99 | $2.80/100g | In stock | 1 Oct | |
| Perfect Italiano | 250g | $7.59 | $3.04/100g | In stock | 4 Oct | |
| Perfect Italiano | 100g | $9.49 | $1.90/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Perfect Italiano Ricotta Cheese Standard 500g cheapest?
- New World has the lowest price at $10.99 ($2.20/100 g).
- What is the unit price of Perfect Italiano Ricotta Cheese Standard 500g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $2.20/100g.
- What is the lowest price ever for Perfect Italiano Ricotta Cheese Standard 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Perfect Italiano Ricotta Cheese Standard 500g is $5.99 at New World (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $10.99 at New World.

