Pepsi Soft Drink Bottle · NZ — 1L
As of 4 Oct 2026, Pepsi Soft Drink Bottle · NZ 1L is cheapest at Pak'nSave at $3.99 ($2.00/1 L) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.89 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $17.99 — currently $3.99 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.13/100ml
- Average
- $0.15/100ml
- Highest
- $0.20/100ml
Pak'nSave · 1.5LNow$0.16/100ml
Pak'nSave · 1LNow$0.20/100ml
New World · 1.5LNow$0.30/100ml
Pak'nSave · 330mlLast seen 14 Jul$0.23/100ml
Pak'nSave · 250mlLast seen 15 Jul$0.47/100ml
Pak'nSave · 330mlLast seen 15 Jul$0.49/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
20 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pepsi | 1.5L | $2.39 | $0.16/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Pepsi | 1L | $3.99 | $0.20/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Pepsi | 1.5L | $2.99 | $0.30/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pepsi | 250ml | $7.49 | $0.00/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pepsi | 330ml | $15.99–$17.99 | $0.23/100ml–$0.49/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pepsi | 250ml | $6.49–$6.99 | $0.43/100ml–$0.47/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pepsi | 330ml | $14.49–$15.99 | $0.44/100ml–$0.49/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pepsi | 1.5L | $3.00 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

PepsiBest
Pak'nSaveCola · 1.5L$1.59/1L$2.39
Pak'nSaveCola · 1.5L$1.59/1L$2.39
Pak'nSaveSoft Drink Bottle · NZ · 1L$2.00/1L$3.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveSoft Drink Bottle · NZ · 1L$2.00/1L$3.99
New WorldCola · 1.5L$2.99/1L$2.99
Pak'nSaveSoft Drink Cans · 330ml$4.85/1L$15.99–$17.99Last seen 14 Jul · not compared
Woolworths NZCola · 1.5L$3.00Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSave250ml$4.33/1000ml–$4.66/1000ml$6.49–$6.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSave330ml$4.39/1000ml–$4.85/1000ml$14.49–$15.99Last seen 14 Jul · not compared
New World250ml$4.99/1000L$7.49Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pepsi Soft Drink Bottle · NZ 1L cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $3.99 ($2.00/1 L).
- What is the unit price of Pepsi Soft Drink Bottle · NZ 1L?
- Priced per 100ml. Pak'nSave offers the best value at $0.20/100ml.
- What is the lowest price ever for Pepsi Soft Drink Bottle · NZ 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pepsi Soft Drink Bottle · NZ 1L is $1.89 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $3.99 at Pak'nSave.
