Wrigley's Extra White Peppermint Chewing Gum — 56g
As of 4 Oct 2026, Wrigley's Extra White Peppermint Chewing Gum 56g is cheapest at New World at $4.69 ($8.38/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.69 at New World (4 Oct); highest: $6.09 — currently $4.69 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $4.69/100g
- Average
- $8.33/100g
- Highest
- $9.36/100g
New World · 56gNow$8.38/100g
New World · 64gNow$9.36/100g
New World · 14gNow$12.07/100g
Pak'nSave · 56gLast seen 14 Jul$4.69/100g
Pak'nSave · 64gLast seen 14 Jul$6.09/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$9.36/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
12 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wrigley's | 56g | $4.69 | $8.38/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Wrigley's | 64g | $5.99 | $9.36/100g | In stock | 4 Oct | |
| Wrigley's | 14g | $1.69 | $12.07/100g | In stock | 4 Oct | |
| Wrigley's | 56g | $4.69 | $4.69/100g–$8.38/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wrigley's | 64g | $6.09 | $6.09/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wrigley's | 100g | $5.99 | $9.36/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wrigley's | 100g | $6.09 | $9.52/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

Wrigley'sBest
Pak'nSaveWhite Peppermint · 56g$4.69/100g–$8.38/100g$4.69Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveWhite Peppermint · 64g$6.09/100g$6.09Last seen 14 Jul · not compared
New WorldPeppermint · 56g$8.38/100g$4.69
New WorldPeppermint · 64g$9.36/100g$5.99
New WorldWhite Peppermint · 100g$9.36/100g$5.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWhite Peppermint · 100g$9.52/100g$6.09Last seen 14 Jul · not compared
New WorldPeppermint · 14g$12.07/100g$1.69
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wrigley's Extra White Peppermint Chewing Gum 56g cheapest?
- New World has the lowest price at $4.69 ($8.38/100 g).
- What is the unit price of Wrigley's Extra White Peppermint Chewing Gum 56g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $8.38/100g.
- What is the lowest price ever for Wrigley's Extra White Peppermint Chewing Gum 56g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wrigley's Extra White Peppermint Chewing Gum 56g is $1.69 at New World (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.69 at New World.

