Peckish Fancies Cheddar & Chives Rice Crackers — 90g
Lowest recorded price: $1.79 at Pak'nSave (29 Sept); highest: $2.80. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.79/100g
- Average
- $2.18/100g
- Highest
- $2.66/100g
9% below average
14 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Peckish | 90g | $1.79 | $1.99/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Peckish | 90g | $2.19 | $2.19/100g | In stock | 14 Jul | |
| Peckish | 90g | $2.09 | $2.32/100g | In stock | 14 Jul | |
| Peckish | 90g | $2.19 | $2.43/100g | In stock | 14 Jul | |
| Peckish | 90g | $2.49 | $3.06/100g | In stock | 11 Aug | |
| Peckish | 90g | $2.40 | — | In stock | 21 Jul | |
| Peckish | 90g | $2.00 | — | In stock | 14 Jul |
$1.79$1.99/100gBest
Peckish · 90g
$2.19$2.19/100g
Peckish · 90g
$2.09$2.32/100g
Peckish · 90g
$2.19$2.43/100g
Peckish · 90g
$2.49$3.06/100g
Peckish · 90g
$2.40
Peckish · 90g
$2.00
Peckish · 90g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

PeckishBest
Pak'nSaveRice Crackers Cheese · NZ · 90g$1.99/100g$1.79
Pak'nSaveRice Crackers Cheese · NZ · 90g$2.19/100g$2.19
Pak'nSaveParmesan & Herbs · 90g$2.32/100g$2.09
Pak'nSaveCheddar Cheese Flavoured · 90g$2.43/100g$2.19
New WorldCheddar Cheese Flavoured · 90g$3.06/100g$2.49
Woolworths NZCheddar & Chives · 90g$2.00
Woolworths NZRice Crackers Cheese · NZ · 90g$2.40
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Peckish Fancies Cheddar & Chives Rice Crackers 90g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Peckish Fancies Cheddar & Chives Rice Crackers 90g is $1.79 at Pak'nSave (29 Sept), since we began tracking in Jul 2026.


