High Mark Golden Soy Sauce — 300ml
As of 4 Oct 2026, High Mark Golden Soy Sauce 300ml is cheapest at New World at $2.79 ($0.93/100 ml) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.29 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $4.10 — currently $2.79 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.54/100ml
- Average
- $0.65/100ml
- Highest
- $0.65/100ml
Pak'nSave · 550mlNow$0.54/100mlAll-time low
New World · 550mlNow$0.74/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$0.83/100ml
New World · 300mlNow$0.93/100ml
8 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| High Mark | 550ml | $2.99 | $0.54/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| High Mark | 550ml | $4.09 | $0.74/100ml | In stock | 4 Oct | |
| High Mark | 100ml | $2.49 | $0.83/100ml | In stock | 4 Oct | |
| High Mark | 300ml | $2.79 | $0.93/100ml | In stock | 4 Oct | |
| High Mark | 550ml | $3.59 | $0.65/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| High Mark | 550ml | $3.49 | — | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

High MarkBest
Pak'nSaveGolden · 550ml$0.54/100ml$2.99
Pak'nSaveGolden · 550ml$0.65/100ml$3.59Last seen 14 Jul · not compared
New WorldGolden · 550ml$0.74/100ml$4.09
Pak'nSavePremium Golden Soy Sauce · 100ml$0.76/100ml$2.29Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSavePremium Golden Soy Sauce · 100ml$0.83/100ml$2.49
New WorldGolden · 300ml$0.93/100ml$2.79
Woolworths NZGolden · 550ml$3.49
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is High Mark Golden Soy Sauce 300ml cheapest?
- New World has the lowest price at $2.79 ($0.93/100 ml).
- What is the unit price of High Mark Golden Soy Sauce 300ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.93/100ml.
- What is the lowest price ever for High Mark Golden Soy Sauce 300ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for High Mark Golden Soy Sauce 300ml is $2.29 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $2.79 at New World.
