Lewis Road Creamery Chocolate Milk — 1.5L
As of 4 Oct 2026, Lewis Road Creamery Chocolate Milk 1.5L is cheapest at New World at $13.68 ($9.12/1 L) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.88 at Pak'nSave (4 Oct); highest: $13.68 — currently $13.68 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.57/100ml
- Average
- $0.57/100ml
- Highest
- $1.09/100ml
Pak'nSave · 1LNow$0.85/100ml
Pak'nSave · 750mlNow$0.91/100mlLow
New World · 1LNow$1.22/100ml
Pak'nSave · 300mlNow$1.29/100mlLow
New World · 300mlNow$1.69/100mlLow
Pak'nSave · 1LLast seen 15 Jul$0.82/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
41 prices recorded · 15 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lewis Road Creamery | 1L | $12.78 | $0.85/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Lewis Road Creamery | 750ml | $6.79 | $0.91/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Lewis Road Creamery | 1.5L | $13.68 | $0.91/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Lewis Road Creamery | 1L | $8.16 | $1.22/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Lewis Road Creamery | 300ml | $3.88 | $1.29/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Lewis Road Creamery | 300ml | $4.08 | $1.69/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Lewis Road Creamery | 1L | $12.78 | $0.57/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 1L | $8.15 | $0.82/100ml–$1.09/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 750ml | $8.15 | $1.09/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 1L | $3.88 | $1.29/100ml–$4.31/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 300ml | $3.88 | $1.29/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 750ml | $9.26 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 1L | $4.10 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pak'nSaveChocolate Milk · 1L$8.15/1L–$10.87/1L$8.15Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveChocolate · 1L$8.52/1L$12.78Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveChocolate · 1L$8.52/1L$12.78
Pak'nSaveChocolate · 750ml$9.05/1L$6.79
New WorldChocolate · 1.5L$9.12/1L$13.68
Pak'nSaveChocolate · 750ml$10.33/1L$7.75
New WorldChocolate Milk · 1L$12.21/1L$8.16
Pak'nSaveChocolate · 300ml$12.93/1L$3.88
Pak'nSaveChocolate · 300ml$12.93/1L$3.88
Pak'nSaveChocolate Milk · #5045269 · 1L$12.93/1L$3.88Last seen 15 Jul · not compared
New WorldChocolate · 300ml$16.93/1L$4.08
Pak'nSaveChocolate · 300ml$3.88/300ml$3.88Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZChocolate Milk · #5045269 · 1L$4.10Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZChocolate · 750ml$9.26Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveChocolate · 750ml$8.15/750ml$8.15Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lewis Road Creamery Chocolate Milk 1.5L cheapest?
- New World has the lowest price at $13.68 ($9.12/1 L).
- What is the unit price of Lewis Road Creamery Chocolate Milk 1.5L?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.91/100ml.
- What is the lowest price ever for Lewis Road Creamery Chocolate Milk 1.5L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lewis Road Creamery Chocolate Milk 1.5L is $3.88 at Pak'nSave (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $13.68 at New World.

