Trident Chicken Flavoured Rice Noodles Vietnamese Style — 4 x 55g
As of 30 Sept 2026, Trident Chicken Flavoured Rice Noodles Vietnamese Style 4 x 55g is cheapest at Pak'nSave at $4.69 ($2.13/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.79 at Woolworths NZ (14 Jul); highest: $6.69 — currently $4.69 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.13/100g
- Average
- $2.19/100g
- Highest
- $3.04/100g
Pak'nSave · 4 x 55gNow$2.13/100gAll-time low
New World · 100gLast seen 15 Jul$2.72/100g
New World · 55gLast seen 15 Jul$3.04/100g
5 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Trident | 4 x 55g | $4.69 | $2.13/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Trident | 100g | $5.99 | $2.72/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Trident | 55g | $6.69 | $3.04/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Trident | 220g | $4.20 | — | In stock | 30 Sept | |
| Trident | 55g | $1.79 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

TridentBest
Woolworths NZChicken Flavour · 55g$1.79Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZViet Chicken · 220g$4.20
Pak'nSaveChicken Vietnamese Style · 4 x 55g$2.13/100g$4.69
New WorldVietnamese Style Chicken Flavoured Rice Noodles · 100g$2.72/100g$5.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldVietnamese Style Chicken Flavoured · 55g$3.04/100g$6.69Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Trident Chicken Flavoured Rice Noodles Vietnamese Style 4 x 55g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $4.69 ($2.13/100 g).
- What is the unit price of Trident Chicken Flavoured Rice Noodles Vietnamese Style 4 x 55g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.13/100g.
- What is the lowest price ever for Trident Chicken Flavoured Rice Noodles Vietnamese Style 4 x 55g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Trident Chicken Flavoured Rice Noodles Vietnamese Style 4 x 55g is $1.79 at Woolworths NZ (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $4.69 at Pak'nSave.
