Trident Vietnamese Chicken Flavour Rice Noodles — 55g
Lowest recorded price: $1.79 at Woolworths NZ (14 Jul); highest: $6.69. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.13/100g
- Average
- $2.18/100g
- Highest
- $3.04/100g
2% below average
Pak'nSave · 4 x 55gNow$2.13/100gAll-time low
New World · 100gLast seen 15 Jul$2.72/100g
New World · 55gLast seen 15 Jul$3.04/100g
5 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Trident | 4 x 55g | $4.69 | $2.13/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Trident | 100g | $5.99 | $2.72/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Trident | 55g | $6.69 | $3.04/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Trident | 220g | $4.20 | — | In stock | 30 Sept | |
| Trident | 55g | $1.79 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$4.69$2.13/100gBest
Trident · 4 x 55g
$5.99$2.72/100g
Trident · 100g
$6.69$3.04/100g
Trident · 55g
$4.20
Trident · 220g
$1.79
Trident · 55g
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

TridentBest
Woolworths NZChicken Flavour · 55g$1.79Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZViet Chicken · 220g$4.20
Pak'nSaveChicken Vietnamese Style · 4 x 55g$2.13/100g$4.69
New WorldVietnamese Style Chicken Flavoured Rice Noodles · 100g$2.72/100g$5.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldVietnamese Style Chicken Flavoured · 55g$3.04/100g$6.69Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Trident Vietnamese Chicken Flavour Rice Noodles 55g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Trident Vietnamese Chicken Flavour Rice Noodles 55g is $1.79 at Woolworths NZ (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026.

