Perlas Potatoes Standard — 1.5kg
As of 30 Sept 2026, Perlas Potatoes Standard 1.5kg is cheapest at New World at $6.99 ($4.66/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.00 at New World (30 Jun); highest: $10.99 — currently $6.99 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 23 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.32/100g
- Average
- $0.32/100g
- Highest
- $0.36/100g
Pak'nSaveNow$0.32/100g
Pak'nSaveNow$0.40/100g
Pak'nSaveNow$0.42/100g
Pak'nSaveNow$0.44/100g
New WorldNow$0.48/100g
Pak'nSaveNow$0.53/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
30 prices recorded · 16 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bhana Family Farms | 1kg | $7.99 | $0.32/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Oakleys | 1kg | $9.99 | $0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wilcox | 1kg | $8.39 | $0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $4.39 | $0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1.5kg | $6.99 | $0.47/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $4.75 | $0.48/100g | In stock | 30 Sept | |
| Carb Lite | 1kg | $10.49 | $0.53/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 2kg | $10.49 | $0.53/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1.5kg | $9.89 | $0.66/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 700g | $5.59 | $0.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 700g | $5.69 | $0.81/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 700g | $6.09 | $0.87/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 100g | $6.89 | $0.98/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pyper's | 5kg | $9.49 | $0.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Bhana Family Farms | 1kg | $7.99 | $0.32/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Oakleys | 1kg | $8.99 | $0.36/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $3.69 | $0.37/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wilcox | 1kg | $8.29 | $0.42/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Carb Lite | 1kg | $9.39 | $0.47/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Carb Lite | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Carb Lite | 1kg | $5.39 | $0.54/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| New World | 2kg | $2.00 | $0.60/100g | In stock | 30 Junout of date · not compared | |
| New World | 500g | $3.00 | $0.75/100g | In stock | 30 Junout of date · not compared | |
| Fresh Vegetable | 1.5kg | $10.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths Fresh Vegetable | 2kg | $10.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | 2kg | $9.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | 700g | $5.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 450g | $5.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 750g | $4.39 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | 2kg | $9.75 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- 1

- 2

- 3

- 4

- 5

- 6

- 7

- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Perlas Potatoes Standard 1.5kg cheapest?
- New World has the lowest price at $6.99 ($4.66/1 kg).
- What is the unit price of Perlas Potatoes Standard 1.5kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.47/100g.
- What is the lowest price ever for Perlas Potatoes Standard 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Perlas Potatoes Standard 1.5kg is $2.00 at New World (30 Jun), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $6.99 at New World.