Woolworths Potato Presto prestos · NZ — 450g

As of 30 Sept 2026, Woolworths Potato Presto prestos · NZ 450g is cheapest at Woolworths NZ at $5.00 in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $2.00 at New World (30 Jun); highest: $10.99 — currently $5.00 at Woolworths NZ. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 23 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$0.32/100g
Average
$0.32/100g
Highest
$0.36/100g
Lowest ever
$0.19/100g · Jul '26
Highest ever
$7.84/100g · Jul '26
Trend
Down 11%
At the average price

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

30 prices recorded · 16 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$7.99$0.32/100gBest
Bhana Family Farms · 1kg
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$9.99$0.40/100g
Oakleys · 1kg
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$8.39$0.42/100g
Wilcox · 1kg
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$4.39$0.44/100g
Pams · 1kg
New WorldIn stock
30 Sept
$6.99$0.47/100g
1.5kg
New WorldIn stock
30 Sept
$4.75$0.48/100g
1kg
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$10.49$0.53/100g
Carb Lite · 1kg
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$10.49$0.53/100g
2kg
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$9.89$0.66/100g
1.5kg
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$5.59$0.80/100g
700g
Pak'nSaveIn stock
30 Sept
$5.69$0.81/100g
700g
New WorldIn stock
30 Sept
$6.09$0.87/100g
700g
New WorldIn stock
30 Sept
$6.89$0.98/100g
100g
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$9.49$0.19/100g
Pyper's · 5kg
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$7.99$0.32/100g
Bhana Family Farms · 1kg
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$8.99$0.36/100g
Oakleys · 1kg
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$3.69$0.37/100g
Pams · 1kg
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$8.29$0.42/100g
Wilcox · 1kg
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$9.39$0.47/100g
Carb Lite · 1kg
New WorldIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$4.99$0.50/100g
Carb Lite · 1kg
Pak'nSaveIn stock
Last seen 14 Julout of date · not compared
$5.39$0.54/100g
Carb Lite · 1kg
New WorldIn stock
Last seen 30 Junout of date · not compared
$2.00$0.60/100g
New World · 2kg
New WorldIn stock
Last seen 30 Junout of date · not compared
$3.00$0.75/100g
New World · 500g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$10.50
Fresh Vegetable · 1.5kg
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$10.50
Woolworths Fresh Vegetable · 2kg
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$9.50
Fresh Vegetable · 2kg
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$5.99
Fresh Vegetable · 700g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$5.00
Woolworths · 450g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$4.39
Woolworths · 750g
Woolworths NZIn stock
30 Sept
$9.75
Fresh Vegetable · 2kg
11 brands available
New WorldPak'nSaveWoolworths NZ
  1. –New World
  2. 1Pyper's
  3. 2Bhana Family Farms
  4. 3Oakleys
  5. 4Pams
  6. 5Wilcox
  7. 6Product
  8. 7Carb Lite
  9. –Woolworths
  10. –Fresh Vegetable
  11. –Woolworths Fresh Vegetable

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Woolworths Potato Presto prestos · NZ 450g cheapest?
Woolworths NZ has the lowest price at $5.00.
What is the lowest price ever for Woolworths Potato Presto prestos · NZ 450g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Woolworths Potato Presto prestos · NZ 450g is $2.00 at New World (30 Jun), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.00 at Woolworths NZ.