Pams Seasoned Potato Wedges Frozen — 1kg
Lowest recorded price: $4.39 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.39. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.60/100g
- Average
- $0.63/100g
- Highest
- $0.63/100g
5% below average
Pak'nSaveNow$0.60/100gAll-time low
New WorldNow$0.63/100gLow
New WorldLast seen 15 Jul$0.64/100g
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$5.85/100g
10 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1kg | $4.49 | $0.60/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $4.69 | $0.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $6.32 | $0.63/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $6.39 | $0.64/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $4.39 | $5.85/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$4.49$0.60/100gBest
Pams · 1kg
$4.69$0.63/100g
Pams · 1kg
$6.32$0.63/100g
Pams · 1kg
$6.39$0.64/100g
Pams · 1kg
$4.39$5.85/100g
Pams · 1kg
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveSeasoned Frozen Potato Wedges · 1kg$5.85/100g$4.39Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSeasoned · 1kg$5.99/1kg$4.49
New WorldSeasoned · 1kg$6.25/1kg$4.69
Pak'nSaveSeasoned · 1kg$6.32/1kg$6.32Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSeasoned Frozen Potato Wedges · 1kg$6.39/1kg$6.39Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Pams Seasoned Potato Wedges Frozen 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Seasoned Potato Wedges Frozen 1kg is $4.39 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.