Pams Seasoned Potato Wedges — 1kg
As of 30 Sept 2026, Pams Seasoned Potato Wedges 1kg is cheapest at Pak'nSave at $4.49 ($5.99/1 kg) in New Zealand — about 2% below the 2-retailer average of $4.59.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.39 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.39 — currently $4.49 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.60/100g
- Average
- $0.63/100g
- Highest
- $0.63/100g
Pak'nSaveNow$0.60/100gAll-time low
New WorldNow$0.63/100gLow
New WorldLast seen 15 Jul$0.64/100g
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$5.85/100g
10 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1kg | $4.49 | $0.60/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $4.69 | $0.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $6.32 | $0.63/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $6.39 | $0.64/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $4.39 | $5.85/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveSeasoned Frozen Potato Wedges · 1kg$5.85/100g$4.39Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSeasoned · 1kg$5.99/1kg$4.49
New WorldSeasoned · 1kg$6.25/1kg$4.69
Pak'nSaveSeasoned · 1kg$6.32/1kg$6.32Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSeasoned Frozen Potato Wedges · 1kg$6.39/1kg$6.39Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Seasoned Potato Wedges 1kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $4.49 ($5.99/1 kg).
- How much does Pams Seasoned Potato Wedges 1kg cost?
- Prices range from $4.49 to $4.69 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $4.59.
- What is the unit price of Pams Seasoned Potato Wedges 1kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.60/100g.
- Which supermarkets sell Pams Seasoned Potato Wedges 1kg?
- Pams Seasoned Potato Wedges 1kg is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Pams Seasoned Potato Wedges 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Seasoned Potato Wedges 1kg is $4.39 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.49 at Pak'nSave.