Nature's Gift Chicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food — 700g
As of 4 Oct 2026, Nature's Gift Chicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food 700g is cheapest at New World at $5.29 ($0.76/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.19 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.95 — currently $5.29 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.46/100g
- Average
- $0.52/100g
- Highest
- $6.29/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.52/100gLow
New World · 100gNow$0.55/100gLow
New World · 700gNow$0.76/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$0.46/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$0.52/100g
24 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Gift | 100g | $6.29 | $0.52/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Gift | 100g | $5.49 | $0.55/100g | In stock | 4 Oct | |
| Nature's Gift | 700g | $5.29 | $0.76/100g | In stock | 4 Oct | |
| Nature's Gift | 100g | $5.49 | $0.46/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Nature's Gift | 100g | $6.29 | $0.52/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

Nature's GiftBest
New WorldChicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food · 100g$0.46/100g$5.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveChicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food · 100g$0.52/100g$6.29Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveChicken Vegetables & Rice Loaf · 100g$0.52/100g$6.29
New WorldChicken Vegetables & Rice Loaf · 100g$0.55/100g$5.49
New WorldChicken Vegetables & Rice · 700g$0.76/100g$5.29
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nature's Gift Chicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food 700g cheapest?
- New World has the lowest price at $5.29 ($0.76/100 g).
- What is the unit price of Nature's Gift Chicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food 700g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.76/100g.
- What is the lowest price ever for Nature's Gift Chicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food 700g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nature's Gift Chicken Vegetables & Rice Loaf Dog Food 700g is $5.19 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.29 at New World.
