Lewis Road Creamery Lime Milkshake Milk — 300ml
As of 4 Oct 2026, Lewis Road Creamery Lime Milkshake Milk 300ml is cheapest at New World at $4.08 ($16.93/1 L) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.88 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $9.26 — currently $4.08 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $1.09/100ml
- Average
- $1.69/100ml
- Highest
- $12.93/100ml
New World · 300mlNow$1.69/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 15 Jul$1.09/100ml
Pak'nSave · 750mlLast seen 15 Jul$1.09/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 15 Jul$1.29/100ml
Pak'nSave · 300mlLast seen 15 Jul$4.31/100ml
8 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lewis Road Creamery | 300ml | $4.08 | $1.69/100mlBest | In stock | 4 Oct | |
| Lewis Road Creamery | 1L | $8.15 | $1.09/100ml–$10.87/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 750ml | $8.15 | $1.09/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 1L | $3.88 | $1.29/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 300ml | $3.88 | $4.31/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 300ml | $4.10 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lewis Road Creamery | 750ml | $9.26 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pak'nSaveLime · 300ml$12.93/300ml$3.88Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLime · 750ml$10.87/1L$8.15Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLime Milkshake · 1L$12.93/1L$3.88Last seen 15 Jul · not compared
New WorldLime · 300ml$16.93/1L$4.08
Woolworths NZLime · 300ml$4.10Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZLime · 750ml$9.26Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveLime Milkshake Fresh Milk · 1L$10.87/100ml$8.15Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lewis Road Creamery Lime Milkshake Milk 300ml cheapest?
- New World has the lowest price at $4.08 ($16.93/1 L).
- What is the unit price of Lewis Road Creamery Lime Milkshake Milk 300ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $1.69/100ml.
- What is the lowest price ever for Lewis Road Creamery Lime Milkshake Milk 300ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lewis Road Creamery Lime Milkshake Milk 300ml is $3.88 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.08 at New World.