Colgate Total Active Prevention Deep Clean Toothpaste — 100g
As of 4 Oct 2026, Colgate Total Active Prevention Deep Clean Toothpaste 100g is cheapest at Pak'nSave at $5.99 ($5.21/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.39 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $9.79 — currently $5.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $4.69/100g
- Average
- $4.69/100g
- Highest
- $4.90/100g
New World · 115gNow$4.90/100g
Pak'nSave · 100gNow$5.21/100g
Pak'nSave · 115gLast seen 15 Jul$4.69/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$5.12/100g
8 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Colgate | 115g | $8.49 | $4.90/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Colgate | 100g | $5.99 | $5.21/100g | In stock | 4 Oct | |
| Colgate | 115g | $5.39 | $4.69/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 100g | $5.39 | $4.69/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Colgate | 100g | $5.89 | $5.12/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

ColgateBest
Pak'nSaveTotal Active Prevention Deep Clean · 100g$4.69/100g$5.39Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveTotal Active Prevention Deep Clean Toothpaste · NZ · 115g$4.69/100g$5.39Last seen 15 Jul · not compared
New WorldTotal Active Prevention Deep Clean Toothpaste · NZ · 115g$4.90/100g$8.49
New WorldTotal Active Prevention Deep Clean · 100g$5.12/100g$5.89Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveTotal Active Prevention Deep Clean · 100g$5.21/100g$5.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Colgate Total Active Prevention Deep Clean Toothpaste 100g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $5.99 ($5.21/100 g).
- What is the unit price of Colgate Total Active Prevention Deep Clean Toothpaste 100g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $5.21/100g.
- What is the lowest price ever for Colgate Total Active Prevention Deep Clean Toothpaste 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Colgate Total Active Prevention Deep Clean Toothpaste 100g is $5.39 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.99 at Pak'nSave.
