Lee Kum Kee Hoisin Sauce · NZ — 240g
As of 4 Oct 2026, Lee Kum Kee Hoisin Sauce · NZ 240g is cheapest at New World at $6.49 ($2.70/100 g) in New Zealand.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.79 at Woolworths NZ (30 Jun); highest: $6.49 — currently $6.49 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.33/100g
- Average
- $2.33/100g
- Highest
- $2.50/100g
6 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lee Kum Kee | 240g | $5.99 | $2.50/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Lee Kum Kee | 240g | $6.49 | $2.70/100g | In stock | 4 Oct | |
| Lee Kum Kee | 240g | $5.59 | $2.33/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lee Kum Kee | 240g | $5.59 | $2.33/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Lee Kum Kee | 240g | $6.09 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Lee Kum KeeBest
Pak'nSaveHoisin Sauce · NZ · 240g$2.33/100g$5.59Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveHoisin Sauce · 240g$2.33/100g$5.59Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveHoisin Sauce · 240g$2.50/100g$5.99
New WorldHoisin Sauce · NZ · 240g$2.70/100g$6.49
Woolworths NZHoisin Sauce · NZ · 240g$6.09Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lee Kum Kee Hoisin Sauce · NZ 240g cheapest?
- New World has the lowest price at $6.49 ($2.70/100 g).
- What is the unit price of Lee Kum Kee Hoisin Sauce · NZ 240g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $2.70/100g.
- What is the lowest price ever for Lee Kum Kee Hoisin Sauce · NZ 240g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lee Kum Kee Hoisin Sauce · NZ 240g is $4.79 at Woolworths NZ (30 Jun), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $6.49 at New World.
