MasterFoods Mild American Mustard · NZ — 250g
As of 4 Oct 2026, MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g is cheapest at Pak'nSave at $5.19 ($2.08/100 g) in New Zealand — about 5% below the 2-retailer average of $5.44.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.19 at Pak'nSave (4 Oct); highest: $5.69 — currently $5.19 at Pak'nSave. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- $5.19
- Average
- $5.19
- Highest
- $5.69
At the average price
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MasterFoods | 250g | $5.19 | $2.08/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| MasterFoods | 250g | $5.69 | $2.28/100g | In stock | 4 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $5.19 ($2.08/100 g).
- How much does MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g cost?
- Prices range from $5.19 to $5.69 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $5.44.
- What is the unit price of MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.08/100g.
- Which supermarkets sell MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g?
- MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for MasterFoods Mild American Mustard · NZ 250g is $5.19 at Pak'nSave (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $5.19 at Pak'nSave.
